Clicky

شهرِ فرنگعکس های زندگی هرروزه ی ما در در آلبوم های خانوادگی (جشن تولد ها، پیک نیک ها، عروسی ها، و سفرها)، کوچه و خیابانی که هر روز از آن گذر می کنیم، اشیاء روزمره ای که از گذشته به جا مانده اند، و اشیائی که هنوز استفاده می شوند، همگی به شکلی تاریخ اجتماعی معاصر سرزمین مان را روایت می کنند. تغییراتی که در شکل زندگی و افکار جامعه ی ایرانی رخ داده است اثر خود را در این تصاویر و اشیا ثبت کرده است. این تصاویر چه از جشن تولد باشد چه از جشن تکلیف، چه از خیابان ها در روز ولنتاین باشد چه از رختخواب پیچ های مسافرخانه ی امامزاده داوود، چیزی را از جامعه ی ما بیان می کند که ارزش ثبت شدن دارد و شایسته ی دیده شدن و تعمق است.

با فرستادن تصاویر خود برای شهرفرنگ ما را در ثبت تاریخ معاصر زندگی ایرانی و تغییراتش یاری کنید. برای شروع کار ما موضوعاتی را در اینجا پیشنهاد می کنیم. اما با نگاهی به دور و بر خود می توانید موضوعات دیگری را نیز ببینید. موضوعاتی که هر یک می توانند پستی در شهرفرنگ باشند.

* لطفا پیش از فرستادن تصاویر از صفحه ی همکاری بازدید کنید. برای فرستادن تصاویر خود از فرم فرستادن تصویر استفاده کنید.

✤ Also available in: English

سر و وضع

سر و وضع

سر و وضع و نحوه ی لباس پوشیدن مردم در دهه های گذشته چگونه تغییر کرده است؟ ظاهر مردم در سر کار، پیک نیک، سفر شمال و زیارت مشهد چگونه بوده است؟ هواداران گروه های سیاسی در ایران بعد از انقلاب چگونه لباس می پوشیدند؟ لباس فرم پلیس و ارتشیان یا روپوش مدارس چه تغییراتی کرده است؟
تزئینات داخل ماشین

تزئینات داخل ماشین

تزئینات داخل ماشین ها چگونه است و تفاوت این تزئینات در ماشین ها ی مختلف (تاکسی، کامیون، و غیره) چیست؟ تیپ ها و طبقات مختلف اجتماعی ماشین خود را چگونه تزئین می کنند؟ موضوع انتخابی این تزئینات چیست؟
دیوارنوشته ها

دیوارنوشته ها

دیوارنوشته ها، یادگاری ها، جملات عاشقانه، تبلیغات دیواری، یا حتی فحاشی ها در مورد زندگی امروز ما چه می گویند؟
مکان های عمومی

مکان های عمومی

زندگی ایرانیان در اماکن عمومی (پارک ها، مراکز خرید، رستوران ها، کافی شاپ ها، میادین و غیره) تغییرات بسیار به خود دیده است. تصاویر شما می تواند بیان کننده و ثبت کننده ی این تغییرات باشد.
جزئیات معماری

جزئیات معماری

آیا جزئیات معماری بنایی توجه شما را به خود جلب کرده است؟ اهمیت جزئیات معماری تنها در زیبایی و ارزش هنری آنها نیست بلکه اهمیت شان می تواند در بیان وجهی از زندگی معاصر نیز باشد. از این دیدگاه، برای شهرفرنگ نمایش مجموعه عکسی از پنجره های مشبک کاری همان اندازه ارزش مند است که تصاویری از «بالکن» به عنوان پدیده ای که زمانی در معماری شهری ایران وارد شد و بعدها پس از آن که کارکرد آن از میان رفت ناپدید شد.
اشیا

اشیا

اشیای مورد استفاده در زندگی روزمره ممکن است به قصد نمایش ساخته نشده باشند اما می توان آن ها را به عنوان موضوع هایی بصری نگاه کرد که گوشه ای از فرهنگ و زندگی هرروزه را باز می تابانند. اشیایی مانند قوطی کبریت، لباس، زیورآلات، مدال و نشان، جعبه ی چای، قوطی روغن، و بسیاری چیزهای دیگر از این دست می توانند موضوعی برای نگاهی دوباره به فرهنگی باشند که آنها را تولید کرده است.
نشریات قدیمی

نشریات قدیمی

نشریات، چه خبری باشند، چه هنری، چه سرگرم گننده باشند و چه فنی بخشی از تاریخ تحول اندیشه در ایران اند. در نشریات قدیمی حتی مطالبی کم اهمیت مثل آگهی ها می توانند به منابعی پر اهمیت تبدیل شوند و موضوع تماشا باشند.
محلات شهر شما

محلات شهر شما

معماری ساختمان ها، شکل خیابان هاو پیاده رو ها، و شیوه ی شهرسازی بیانگر بخشی از زندگی ما در ایران و فرهنگ شهرنشینی ماست. با عکاسی از محله و شهر خود تجربه ی زندگی در دوران خود را ثبت کنید.
مدرسه ای که می رفتیم

مدرسه ای که می رفتیم

روپوش مدرسه، سر و وضع بچه ها، ساختمان مدرسه و شکل کلاس ها، همه از زندگی روزانه ی ما در ایام مدرسه چیزی برای گفتن دارند. این تصاویر می توانند در پست هایی در مورد تاریخ تغییر شکل روپوش ها، کلاس ها، و شیوه ی لباس پوشیدن مردم به کار آیند. (تصویر از وبسایت مدرسه راهنمایی رازی تالش)
مراسم مذهبی

مراسم مذهبی

اجرای مراسم گوناگون مذهبی، از عزاداری عاشورا و تاسوعا گرفته تا سفره و مولودی و پختن آش نذری، و همچنین مراسم دینی اقلیت های مذهبی ایران بخش مهمی از زندگی روزمره ی ایرانیان است. تصاویر این مراسم در سده ی گذشته نمایشگر بخشی از تاریخ زندگی هرروزه ی ایرانی است.
خاطرات جبهه

خاطرات جبهه

جنگ هشت ساله ایران و عراق دورانی مهم از تاریخ معاصر ایران است. اگرچه جزئیات این جنگ در بسیاری منابع ثبت شده است اما تجربه ی شخصی زندگی روزانه در جبهه، در شهرها و روستا ها، مدارس و خانه ها کمتر مورد توجه قرار گرفته است. (عکس از سلگی برزولی ‪-‬ بنیاد اطلاع رسانی شهرستان نهاوند)
کارت پستال ها

کارت پستال ها

کارت پستال های ایرانی و غیر ایرانی منابع تصویری مهمی هستند که گذشته ی ایران را در دوران های گوناگون نشان می دهند. تصاویر منتشر شده در کارت ها، جدا از ارزش سندیت شان، نشاندهنده ی آن اند که چه مکان ها، اشخاص، و اتفاقاتی در دوران خود اهمیت داشته اند.
یادمان ها

یادمان ها

چه چیزهایی برای ما به عنوان یک ملت یادمان فرهنگی است؟‌ کدام مکان ها ما را به سوی خود می کشند تا در مقابل آن ها بایستیم و عکس بگیریم؟ عکس های یادگاری ساده ی ما نشان می دهند به چه باور داریم و یا به چه دل بسته ایم.
بازی ها

بازی ها

آیا «زو»، «هفت سنگ»، «خرپلیس»، یا «منچ» را می شناسید؟ بازی های کودکان و نوجوانان در طول سالیان عوض شده اند. این بازی ها چه بودند و چگونه تغییر کرده اند؟
پوسترهای فیلمفارسی

پوسترهای فیلمفارسی

به نظر می رسد که پوسترهای فیلم های تجارتی ایرانی پیش از انقلاب (معروف به فیلمفارسی) در هیچ نهادی به صورتی نظام مند نگهداری نشده است. این پوستر ها بخشی از تاریخ هنر گرافیک ایران هستند و سلیقه ی عمومی، فرهنگ، اعتقادات، و علایق ایرانیان دوران خود را منعکس می کنند.
پیک نیک و تفریحات خانوادگی

پیک نیک و تفریحات خانوادگی

تفریحات خانوادگی ایرانیان چگونه بوده اند و در طی سال های گذشته چه تغییراتی کرده اند؟ به عنوان مثال آیا پیک نیک رفتن شما با پیک نیک رفتن نسل پیش از شما یکسان است؟ عکس های آلبوم خانوادگی در این مورد چه می گویند؟
جشن تولد

جشن تولد

اگرچه مورخ یونانی، هرودوت، از اجرای مراسم جشن تولد در میان ایرانیان باستان سخن گفته اما به نظر می رسد این مراسم بعدها از میان رفته است. در سال های دهه ی سی و چهل میلادی اجرای مراسم جشن تولد پدیده ای نوظهور بود که به تدریج در میان طبقه ی متوسط شهری رایج شد و هنوز هم به تمام اقشار جامعه سرایت نکرده است. تصاویر جشن تولد سال های مختلف، چه در گذشته و چه حال، سیر تحول این پدیده را در دوران معاصر به ما نشان خواهد داد.
کتاب های درسی

کتاب های درسی

کتاب های درسی مدارس در طی دوازده سال تصوری خاص از زندگی، اخلاقیات، تاریخ، و تعریفی خاص از هویت ایرانی را به کودکان و نوجوانان می آموزند. این تصورات چه بوده اند و در طول زمان چگونه تغییر کرده اند؟
فرهنگ مهاجرت

فرهنگ مهاجرت

مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور شیوه ی زندگی ایرانیان مهاجر و حتی زبان آنان را تغییر داده است. در عین حال بسیاری از ایرانیان مهاجر از راه های مختلف سعی در حفظ فرهنگ خود و ادامه ی ارتباط با سنت های خود داشته اند. ثبت این تغییرات و فعالیت ها ثبت بخشی از فرهنگ ایرانی است.
غذاهای ایرانی

غذاهای ایرانی

غذاهای ایرانی تنها چلوکباب و کوبیدیسم را در بر نمی گیرد. اقوام مختلف ایرانی و اقلیت های قومی و دینی غذاهای خاص خود را دارند که گاهی کاملا برای دیگر اقوام ایرانی ناشناخته اند. از این غذاها عکس بگیرید و با توضیحاتی برای ما بفرستید.