Clicky

شهرِ فرنگشهر شهرِ فرنگه، از همه رنگه، بیا و تماشا کن!

شهرفرنگ محلی است برای دیدن گوشه و کنار فرهنگ ایرانی. سعی شهرفرنگ بیشتر پرداختن به بخش هایی از فرهنگ ایرانی است که گاهی عامدانه و گاهی غیرعمد و از سر بی توجهی از چشم ها پنهان مانده اند: چیزهایی از زندگی روزمره از نادیده انگاشته شده اند و اتفاقاتی که گذشت زمان آنها را به فراموشی سپرده است. قصد ما دیدنی کردن نادیدنی هایی است که یا آن قدر دورند که دیده نمی شوند و یا آن قدر نزدیک که به چشم نمی آیند.

فرهنگ ایرانی مخلوط عظیمی است از اجزای گوناگون و در بسیاری موارد به ظاهر «لایتچسبک». مثل هر فرهنگ دیگری در دوران گذار از یک شکل پایدار فرهنگی به شکلی دیگر فرهنگ ایرانی مرحله ای بحرانی را طی می کند. هم موسیقی اصیل در آن یافت می شود هم پریوش و مهوش. هم کاشی مسجد شیخ لطف الله و شله زرد را می شود در آن یافت و هم ادبیات پشت کامیونی و ته دیگ ماکارونی. بخش رسمی این فرهنگ خوشبختانه طرفدارانی دارد و حمایت کنندگانی، و ما نیز به آن خواهیم پرداخت. اما نمایش این تغییر فرهنگی، این گذار، و این بخش جدی گرفته نشده و ناپیدای فرهنگ ایرانی برای ما اولویت دارد. ممنون خواهیم شد اگر شما هم در جمع آوری و نمایش این بخش با ما همکاری کنید.

با اشتراک ایمیلی شهرفرنگ می توانید مطمئن شوید که هیچ پست جدیدی را از دست نخواهید داد. اشتراک شهر فرنگ بر روی فیس بوک از طریق «لایک» زدن صفحه شهر فرنگ میسر است. همچنین می توانید با اضافه کردن شهرفرنگ به حلقه ی دوستان خود در تویتر و گوگل پلاس از پست های جدید شهرفرنگ مطلع شوید. اگر اشتراک آر اس اس را ترجیح می دهید به آر اس اس شهرفرنگ بروید و آن را مشترک شوید.

شهر فرنگ محصول کار دو علاقه مند به مسائل فرهنگی است که دستی هم در هنرهای تصویری دارند: سورنا پرهام و مهرداد عارف ادیب. نظرات و ایده های خود را برایشان بفرستید. با شهر فرنگ تماس بگیرید!

✤ Also available in: English

سورنا پرهام
سورنا طراح و عکاسی است که به موضوعات فرهنگی هم علاقه دارد و خواندن اشیاء زندگی روزمره از همه چیز برایش جذاب تر است.
مهرداد عارف ادیب
مهرداد طراح و هنرمند بصری متولد ایران و ساکن لندن است. خیلی به کوبیدیسم علاقه مند است و عکس هم زیاد می گیرد.