Clicky

محمد تجویدی نقاش و نگارگر در سال ۱۳۰۳ در تهران به دنیا آمد و مقدمات نقاشی و طراحی را نزد پدرش هادی تجویدی – استاد نقاشى و از شاگردان کمال ‏الملک – آموخت. تجویدی در سال ۱۳۲۳ نخستین بار برای نشر فارسی دیوان خیام را به تصویر کشید.

در سال ۱۳۲۴ به هنرستان هنرهای ملی وارد شد و پس از گذراندن هشت سال دوره‌های هنری در سال ۱۳۳۲ با حکم شورای عالی فرهنگ، استاد هنرستان هنرهای زیبا شد و با حسین بهزاد به همکاری پرداخت، ولی سال ۱۳۴۲ پس از در گذشت حسین بهزاد درس در آن هنرستان را‌‌ رها کرد و تا پایان عمر به خلق آثار هنری مشغول شد.

با شروع فعالیت محمد تجویدی به تصویرسازی بسیاری از ناشران بزرگ به سراغ او آمدند و ماحصل این کار، تصویرسازی براى صد‌ها کتاب از دیوان‏هاى شعراى ایران همچون خیام، سعدى، حافظ، بابا طاهر عریان، فردوسى و دیگران است.

محمد تجویدی در سال ۱۳۷۳ در سن ۷۰ سالگی در تهران درگذشت.

✤ Also available in: English

برچسبها ←  
اشتراک گذاری ←

‏5 نظر در مورد نقاشى هاى محمد تجویدی

 1. حسن گفت:

  من کتاب مصور حافظ باتابلو نقاشیهای استاد را رم متاسفانه کسی به امانت برد وتمام نقاشیهاشوکند

 2. فرهاد گفت:

  به عنوان شخصی که اندک زمانی کوتاه بطور کاملا غیر حرفه‌ای دست در نقاشی مینیاتور داشتم و این تجربه از هر میراثی برای من با ارزش تر است ، اساتیدی مانند مرحوم استاد تجویدی ستاره‌ای دنباله دار در تاریخ و فرهنگ و عظمت ایران و ایرانیان روحش قرین رحمت و راهش چونان جاده ابریشم همیشه زنده و پایدار.

  • امیر گفت:

   سلام من یه اثر از استاد محمد تتمجیدی دارم که حدود ۷۰سال پیش پدر بزرگم خریده و از اون بمن ارث رسیده

 3. نعیم عنقا گفت:

  استاد معظم محمد مختار تجویدی از شاگردان و مریدان خاص حسین بهزاد مینیاتور بودند و پس از درگذشت استاد بهزاد، تدریس در هنرستان هنرهای زیبا را ترک کردند و به قول خودشان تحمل دیدن جای خالی استاد در آن فضا را نداشتند.
  آخرین رخصت دیدار با ایشان در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۷۳ و در مراسم افتتاح موزه استاد بهزاد در کاخ سعدآّباد بود. روانش شاد و یادش گرامی
  نعیم عنقا – برادرزاده و وارث قانونی حسین بهزاد مینیاتور
  http://www.facebook.com/photo.php?fbid=442044862947&set=a.397208557947.176470.164531597947&type=3&theater

 4. farnaz گفت:

  معرکه ان!!وای خدااااا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *